بررسی اجمالی مرورگرهای وب: جنگ مرورگرها

حال کدام یک را باید انتخاب کرد؟ امروزه به طور پیشفرض مرورگر تمام سیستم‌های عامل‌ سریع، دارای رابط کاربری کارآمد و امکانات مفیدی چون بوک‌مارکینگ است و همه آنها تقریبا با همه سایت‌هایی که شما می‌خواهید به آنها مراجعه کنید، سازگار است. تفاوت عمده در پشتیبانی از HTML5، شتاب‌گیری سخت‌افزاری(hardware acceleration) و ابزارهای حریم خصوصی است.

در پشتیبانی از HTML5، گوگل کروم پیشتاز است، حداقل با توجه به تست‌های انجام شده توسطHTML5Test. Com. بدترین مرورگر در این تست اینترنت اکسپلورر است. بیشترین امتیاز 475 است که با توجه به پشتیبانی از هریک از خصوصیات HTML5 داده می‌شود و امتیازهای ویژه نیز برای ویژگی‌های اضافی. بر این اساس مرورگرهای بزرگ به صورت زیر امتیاز آوردند:

امتیاز ویژه

 

امتیازHTML5Test.com

مرورگر

 

13

374

Google Chrome 16

-

335

Firefox 11

9

332

Firefox 10

9

329

Opera 11.60

9

302

Safari 5.1

5

141

Internet Explorer 9

پشتیبانی از HTML5

یکی از نکات مهم درمورد ویدئو HTML5 این است که برای پخش فیلم روی وب جایگزین از فلش پلاگین ادوبی 
(Adobe Flash plugin) استفاده می‌شود. سافاری و اینترنت اکسپلورر از 
H.264 codec ـ گسترده‌ترین فرمت ویدئویی را در مقابل فرمت HD ـ استفاده می‌کند در حالی که کروم، فایرفاکس و اپرا جدیدترین (و تا حدی غیرحرفه‌ای) فرمت گوگل را پیاده‌سازی می‌کند.

شتاب‌گیری سخت‌افزاری

شتاب‌گیری سخت‌افزاری (Hardware acceleration)، که از پردازشگر گرافیک برای سرعت بخشیدن به بسیاری از فعالیت‌های مرورگر استفاده می‌کند، توسط اینترنت اکسپلورر9 معرفی شد و نسخه نمایشی مایکروسافت وب اپلیکیشن درETestDrive.com به صورت گرافیکی اثرات این تکنیک را نشان داد. سپس، فایرفاکس و کروم شتاب‌گیری سخت‌افزاری را تکمیل کردند، اما در کروم، افزایش کارایی برای کارت‌گرافیک‌های خاصی وجود دارد. سافاری شتاب‌گیری سخت‌افزاری برای مرورگرها را فقط در نسخه مک دارد، در حالی که برای اپرا هیچ پیشرفتی تا نسخه دوازدهم آن نمی‌بینیم.

حفظ حریم خصوصی کاربران

همیشه موضوع حریم خصوصی در صدر اخبار فناوری جهان قرار دارد. خبرهایی مانند استفاده از اطلاعات شخصی افراد توسط سودجویان یا اخیرا افتضاح گوگل که در آن غول جستجوگر حفاظت حریم خصوصی سافاری را دور زد. 
بنابراین هر یک از مرورگرها باید چه رویکردی را برای حفظ حریم خصوصی در پیش بگیرند؟ اول اینترنت اکسپلورر با رویکرد حفاظت از پیگیری. این رویکرد به کاربران اجازه حفاظت از فهرست‌هایی را می‌دهد که بسادگی در اختیار شبکه‌های تبلیغاتی قرار می‌گیرد. این فهرست‌ها شامل اطلاعات مربوط به سایت‌هایی است که شما عادت به بررسی آنها دارید. پس از آن فایرفاکس با 
Do Not Track header tag (برچسب سرآیند پیگیری نکنید) ارائه شد. این رویکرد قابل مقایسه با رویکرد Do Not Call lists برای تلفن است. هنوز کروم، اپرا، سافاری در حال تکمیل رویکرد حفاظت از پیگیری است.

در اینجا به اختصار برخی ویژگی‌های هر یک از مرورگرها را بیان می‌کنیم:

گوگل کروم 17 (Google Chrome 17)

می‌توان به طور خلاصه گفت کروم یعنی قبل از نوشتن نشانی کامل سایت مورد نظرتان، صفحه وب آماده خواندن است. مزیت مهم این روش، سرعت بالای کروم، طراحی مینیمالیست و پشتیبانی پیشرفته از HTML5است که به آن شایستگی جذب کاربران بیشتر نسبت به بقیه مرورگرها در سراسر دنیا را می‌دهد. هرچند تسلط این مرورگر بر آزمون‌های سرعت جاوا اسکریپت در حال کاهش است، هنوز این مرورگر به حفاظت از پیگیری نیاز دارد.

فایرفاکس 11(Firefox 11)

فایرفاکس4 با تکیه بر ظاهر و سرعت اجرا ، موزیلا را تا حد یک بازی به عقب کشید. اکنون در نسخه یازدهم، به لطف سرعت جدید سیکل انتشارش، هنوز این مرورگر بیشترین قابلیت تنظیم را در میان مرورگرها دارد و می‌تواند خود را جلوتر از همه رقبا قرار دهد. همچنین فایرفاکس در ارائه برخی گرافیک‌های شتاب‌گیری سخت‌افزاری جلوتر از کروم است، در حالی که هنوز برخی سایت‌ها کروم را برتر می‌دانند.

اینترنت اکسپلورر9 (Internet Explorer 9)

آخرین نسخه مرورگر مایکروسافت سریع‌تر، مرتب‌تر، سازگارتر با HTML5 و به طور کلی پیشرفته‌تر از نسخه‌های پیشین خود است. همچنین این مرورگر قابلیت‌هایی مانند tab-pinning و شتاب‌گیری سخت‌افزاری دارد، اما این مرورگر فقط در ویندوز سون و ویندوز ویستا قابل اجراست.

اپرا 5‌/‌11(Opera 11.5)

اپرا مانند دیگر مرورگرهای فعلی سریع، سازگار با HTML5 است. بتازگی این مرورگر چیزهای منحصر به فردی مانند اتحاد(Unite)، که مرورگر را به سرور تبدیل می‌کند و توربو(Turbo) که سرعت وب را در اتصالات با سرعت پایین افزایش می‌دهد، اضافه کرده است، اما هنوز این مرورگر برای قرار گرفتن در صدر بازار فروش راه طولانی دارد و ممکن است سایت‌هایی وجود داشته باشد که اپرا را پشتیبانی نکند، و این مرورگر همچنان به دنبال شتاب‌گیری سخت‌افزاری و حفظ حریم خصوصی کاربران است.

سافاری 5.1.2 اپل (Apple Safari 5.1.2)

سافاری مرورگری سریع و زیباست. پیشتازی این مرورگر در پشتیبانی از HTML 5 یکی از ویژگی‌های مهم آن خواهد بود، اما این خصوصیت را می‌توان در مرورگرهای دیگر نیز یافت. بوک مارکینگ قوی سافاری، RSS readerو new-tab page واضح آن می‌تواند جاذبه آن را بیشتر کند، اما مانند اپرا، مرورگر سافاری اپل نیز به دنبال شتاب‌گیری سخت‌افزاری و حفظ حریم خصوصی کاربران است.

حال که به طور مختصر با هر یک از مرورگرها و ویژگی‌ آنها، مزیت‌ها ومعایبشان آشنا شدید راحت‌تر می‌توانید انتخاب کنید که کدامیک از این مرورگرها در این رقابت بر سر تصاحب سهم بیشتری از بازار، موفق‌تر خواهد بود.

مطهره وجیهی

منبع: www.pcmag.com

مطلب مرتبط: http://iranians-hut.persianblog.ir/post/522

/ 0 نظر / 21 بازدید