ضعف مایکروسافت در حذف یک دکمه

اما گفتنی است با وجود حذف شدن گوی ویندوز در گوشه پایین سمت چپ صفحه‌ها در ویندوز8، هنوز آن ناحیه به‌صورت جادویی کار منو را می‌کند و کافی است باماوس آن گوشه را کلیک کنیم تا منویی باز شود. مایکروسافت اندیشیده است از آنجایی که بسیاری ناخودآگاه به آن ناحیه می‌روند تا کار با سیستم را آغاز کنند، از این رو قابلیت را در آنجا قرار داده است اما دیگر خبری از رابط کاربری نیست.

اما در نگاه دوم می‌توان به این سوال رسید که آیا ایجاد دکمه سخت‌افزاری به‌جای دکمه نرم‌افزاری روی صفحه، قدمی به جلوست یا قدمی به عقب؟

پیش از پاسخ به این سوال بیایید آیفون و آیپد اپل را بررسی کنیم. هیچ کدام از این دستگاه‌ها هیچ نوع دکمه روی صفحه Home یا استارت ندارند. آیا مایکروسافت از اپل «کپی» کرده است؟ شاید! اما مساله این نیست. تفاوت اینجاست که در بستر iOS هیچ وقت نیازی به حضور دکمه استارت یا Home احساس نشده است. ویندوز از طرف دیگر این قابلیت را از ویندوز 95 به بعد داشته است و مردم عادت دارند با آن کار کنند و حذف آن، حتی اگر کاملا حرکتی نمادین است و تنها رابط کاربری‌اش حذف شده است، می‌تواند صحت این کار را در نظر بسیاری به شک بیندازد.

می‌توان از طرفی به این نتیجه رسید که حذف یک قابلیت نرم‌افزاری و ایجاد یک دکمه سخت‌افزاری برای منوی استارت قدمی به عقب باشد، چرا که افرادی را که ترجیح می‌دهند از ماوس به‌جای کیبورد استفاده کنند به‌گونه‌ای نامحسوس جریمه می‌کند. تبدیل یک دکمه نرم‌افزاری به معادل سخت‌افزاری آن و بعد فروش OEM، در حالی که همه می‌دانیم شرکت‌های تولیدکننده محصولات کامپیوتری دکمه‌های فیزیکی را در عجیب‌ترین جاهای ممکن می‌گذارند، ممکن است تجربه ای کاملا متفاوت برای کاربران مختلف ویندوز8 ایجاد کند. اگر مایکروسافت شجاعت به‌خرج می‌داد و این قابلیت را ‌همراه رابط کاربری‌اش دفن می‌کرد، عمل بهتری به‌نظر می‌رسید اما وسط اینجا و آنجا ماندن، نشان از ضعف این شرکت در حرکت روبه‌جلو و انجام استراتژی‌های رادیکال دارد.

محمدرضا قربانی

منبع: کلیک

 

/ 1 نظر / 14 بازدید
مهدی

سلام دوست عزیز .. خوشحال میشم با هم تبادل لینک داشته باشیم. سایت من هم مثل شما در مورد فناوری اطلاعات است اگه از سایت من خوشتون اومد با من تبادل لینک کنید.بانام ا خبار فناوری اطلاعات 2012 آدرس سایت:www.mahdi-mob.persianblog.ir