چرا هارد دیسک اینقدر گران شد!؟

به این ترتیب است که به عنوان نمونه هارددیسک‌های اکسترنال با ظرفیت 500 گیگابایتی که در اوایل پاییز امسال با قیمتی در حدود 55 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسیدند، حالا با قیمتی متغیر از 140 تا 160 هزار تومان در بازار عرضه می‌شوند. این اتفاق برای هارد دیسک‌های یک ترابایتی هم افتاده است. این هارد دیسک‌ها که تا قبل از ماجرای سیل تایلند قیمتی در حدود صد هزار تومان داشتند حالا با قیمتی از 240 تا 270 هزار تومان در بازار عرضه می‌شوند و به فروش می‌رسند. 

بسیاری از کارشناسان معتقدند که کاهش میزان تولید و عرضه قطعات ذخیره‌سازی و به خصوص هارددیسک‌ها بیشتر از هر عامل دیگری این بازار را دچار تلاطم و نا بسامانی کرده است. آمار هم این موضوع را تایید می‌کند و نشان از کاهش میزان صادرات جهانی انواع هارد دیسک دارد. 

براساس جدیدترین گزارش منتشر شده از سوی موسسه تحقیقاتی IHS iSuppli در این مورد، به طور کلی پنج تولیدکننده برتر و پر فروش بازار جهانی هارددیسک در آخرین فصل سال میلادی گذشته 3/123 میلیون دستگاه هارد دیسک به سرتاسر دنیا صادر کرده‌اند که این میزان در مقایسه با فصل سوم سال 2011 با کاهش 30 درصدی همراه بوده است. حجم صادرات جهانی هارد دیسک در فصل سوم سال 2011 برابر 2/175 میلیون دستگاه بوده است. این در حالی است که همه شرکت‌های تولید کننده بزرگ شاهد کاهش میزان صادرات جهانی خود در فصل چهارم نسبت به فصل سوم بوده‌اند.

در بین این تولیدکنندگان، اما حالا Seagate گویا کمترین ضرر و بیشترین سود را از سیل تایلند برده است. Seagate حالا با پشت سر گذاشتن شرکت Western Digital که کارخانه‌ها و خطوط تولیدش بیشترین آسیب را در نتیجه این سیل دیده‌اند، به جایگاه اولین تولید کننده برتر بازار جهانی هارد دیسک‌ها رسیده است. این شرکت در سال 2011 صادرات جهانی برابر 9/46 میلیون دستگاه داشته است. این رقم اما برای شرکت رقیبش یعنی Western Digital برابر 5/28 میلیون دستگاه بوده است. باران‌های سیل آسای تایلند باعث کاهش 8 درصدی میزان صادرات فصلی شرکت Seagate شدند، در حالی که این سیل کاهش 51 درصدی میزان صادرات فصلی شرکت Western Digital را به دنبال داشته است. 

با این اوصاف است که گویا جبر جغرافیایی با شرکت Seagate همراه بوده و توانسته سود قابل توجهی را در بازار آشفته هارد دیسک‌ها برای آن به ارمغان بیاورد. 

«فنگ ژانگ» یکی از تحلیلگران موسسه iSuppli در این مورد می‌گوید: «محل کارخانه Seagate در تایلند از نظر ارتفاع در جای بلندی واقع شده است و به همین دلیل هم این شرکت کمترین آسیب را از سیل‌های ماه اکتبر دیده است. در مقابل اما کارخانه Western Digital در قلب مخرب‌ترین بلایای طبیعی 50 سال اخیر این شرکت قرار گرفته بود و به این دلیل بیشترین آسیب را از این واقعه متحمل شده است.

/ 2 نظر / 28 بازدید
alireza

salam web log khoobi dari ghaleb mataleb web man ham to in maye ha ast

yasi

salam web khobi dared b ma ham sar bzanid[گل]